M A K E D O N I U M
  Македонски | Deutsch | Français |

Makedonija


Знаме на Р. Македонија

 


Грб на Р.Македонија

 

Химна на Р. Македонија

(MP3 - 520 kB)

Makedonskoto Zname
Македонското знаме

 

d1

d1

Добродојдовте

Македонци кои живеат и работат во Швајцарија, се организирани во бројни здруженија и организации. Нивните активности ги презентираат на неколку интернет страни, преку писмени информации и лични контакти.

Оваа интернет презентација ја развиваме со единствена цел - на што е можно поедноставен и најдиректен начин, сите заинтересирани навремено и едноставно се информираат за настаните и активностите кои ги организираат Македонските друштва и организации. На овие страни исто така ќе се најдат и мали информации за Македонија и Македонската историја, традиција и култура.

Ако сакате на било кој начин да ни помогнете, не мислете се, контактирајте не.
Информации, сугестии, а исто и критики ќе ни помогнат да на ова место за брзо време направиме еден Македонски портал на пријателство и соработка меѓу сите Македонци во Швајцарија.


друга поговорка ...  


Актуелни (пријавени) настани во Швајцарија » » »


декември 2014

МПЦО “Св. Наум Охридски“ Триенген

Македонската Првославна црковна општина “Св. Наум Охридски“ во Тринген го објави распоредот на богослужбите за 2015 година и воедно инвормации со предстојните Божиќни литургии и прослави:

» Божиќна порака
» Богослужби 2015

 


ноември 2014

29.11.2014, Aarberg, BE

FC Makedonija, Bern


 

22.11.2014, Villmergen, AG

ZMD


16.11.2014, Triengen, LU

МПЦО Св. Наум Охридски, Триенген,
Средба со министерот и градоначалникот.

МПЦО Св. Наум Охридски, Триенген

Во Недела на
16.11.2014 со
почеток во 10.00
часот ке има света
Литургија а ке
богослужи о.
Стефан од Тичино .
Тој ден Црковната
.....

повеќе »»»


 

15.11.2014, Locarno, TI

 

ФЦ Македонија, Локарно

 

Почитувани дами и господа,
Фудбалскиот Клуб Македонија од Локарно ве поканува на традиционалната Музичка Вечер, која ќе се одржи во Сабота 15 Ноември 2014 со почеток во 19.00 часот во салата multiuso vo Riazzino.
Специјални гости ке имаме од Фудбалскиот Клуб Македонија од БЕРН, со почеток од 14.00 часот на стадионот во Аскона ќе се одигра пријателски натпревар со нашата Македонија од Локарно, и ќе останат заеднички да се забавуваме вечерта.

повеќе информации »»»


 

Среќен и вечен ИЛИНДЕН

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player


мај 2014

Информации

Почитувани сонародници,
еве по подолга пауза (пред изборен, изборен и поизборен молк) повторно со неколку актуелни и интересни информации.
И бидејќи никој нема време да испрате официјална покана или известување, еве неколку собрани по интернетот:

Агенцијата за иселеништво има неколку интересни соопштенија:
- Летна школа за Македонски јазик
- Конкурс за поетски творби на иселеници за учество на Струшките вечери на поезијата
- Годишна конференција на иселеничките организации во Република Македонија
(за информации посетете ја официјалната страна на Агенцијата http://www.emigration.gov.mk/ рубриката соопштенија.)

Македонски друштва во Швајцарија организираат:
- Извор Муртен, пикник 18.05.2014 »»»
- МДД Македонија Ешелан, Турнир во мал фудбал, 29.05.2014 »»»

 

Македонската православна црковна општина «Св. Наум Охридски» во Тринеген, моментално ништо не организира, но затоа е во полн ек изградбата на стопанската зграда на Црковната општина. По зборовите на секретарот Ванчо Соларов изградбата напредува по план.

 


април 2014

Претседателски избори 2014

Почитувани Македонци,

Ве информираме дека со Решение за распишување на избор на Претседател на Република Македонија донесено на 1 фебруари 2014 година од Претседателот на Собранието на Република Македонија, се распишува избор за Претседател на Република Македонија.

Изборот ќе се одржи на 13 Април (недела) 2014 година.

Во Амбасадата на Република Македонија во Швајцарската Конфедерација во Берн гласањето ќе се одржи на 12 Април (сабота) 2014 година,

Во прилог Ви доставуваме:

Пријава за впишување во гласачкиот список »»»

Роковник за избор на претседател »»»


март 2014

«Осмомартовска забава»

По повод 8ми Март МД. Св. Кирил и Методиј од Баар, Цуг, ја организира традиционалната Осмомартовска забавна вечер.

инфо »»»


февруари 2014

«Вешта жена - Швајцарија 2014»

Во саботата на 8 февруари 2014 во Urtenen-Schönbühl BE, се спроведи манифестацијата «Вешта жена». Манифестацијата беше организирана од «Организацијата на жените од Македонија во Швајцарија» а во подкровителство на «Вешта жена - Македонија»
Учесничките на натпреварот «Вешта жена» се добија патување на островот Крк, Хрватска, а исто така добија скромни награди од организаторот и подароци од спонзорите.
За победничка на «Вешта жена - Швајцарија 2014» од гласовите на присутните и стручното жири беше прогласена Јованка Баташовска.

Присутните гости покрај можноста да се восхитуваат на креациите на шестте учеснички на манифестацијата, имаа можност да поминат безпрекорна организирана вечер со Македонска музика,

 


19.01.2014, Triengen, LU

Богојавление – Водици

Во присуство на неколку стотици верници од Швајцарија, во Македонската православна црква «Св. Наум Охридски» во Триенген, централна Швајцарија, се одржа свечена литургија по повод празникот Богојавление – Водици. После богослужбата во црквата верниците се упатија до блиската река каде беше спроведен чинот на фрлање и вадење на крстот од водите на реката. И покрај ладното време, имаше повеќе од 20 верници кои влегоа во ледените води на реката за да го извадат крстот.
Но како и секогаш, среќата го послужи само еден верник. Ристе Митроски од Охрид беше најбрзиот и најсреќниот и го извади крстот од водите на реката.
Потоа посетителите повторно се упатија кон дворот на црквата каде продолжија со зедничкото дружење и средби со своите блиски од сите страни на Швајцарија.
Исто така беше послужен свечен ручек дониран од фамилијата Шиковски.

видео »»»

Покрај овој прекрасен празник, не само заради празникот туку и заради огромната посетеност од страна на верниците, Македонската црковна општина «Св. Наум Охридски» во Тринген може да се пофали и со уште еден светол чин. На 18 јануари 2014 година поставен и осветен е и камел-темелникот на конаците и помошните простории во дворот на црквата.

 

неколкумина од активните верници, без кои неможе да се спроведи ниту една манифестација »»»


_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _

ИНФОРМАЦИЈА, јануари 2014, ИНФОРМАЦИЈА, јануари 2014
_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _

Христос Воскресе,

Драги Браќа и Сестри
со Благослов на неговото високо Правосвештенство Владиката Европски - Пимен (кој истотака ќе биде меѓу нас) во сабота 18.01.2014 со почеток во 09:00 часот ќе биде осветено местото за Помошните простории т.е. Помошната зграда и конаците - Дело кое долго го чекаме да почне да се гради, дело кое на сите нас ни е многу мило - катче за собирање на сите добри луѓе за правење добри дела.
Затоа, за таа чест ве покануваме сите вие најзаслужните за овие дела (НАРОДОТ) да учествувате на најубавите моменти кои се случуваат во нашата црковна општина Св. Наум Охридски во Тринген - да учествувате на Осветувањето на камен темелникот на Помошната зграда.
Срдечно ве замолуваме да оваа убава вест да ја кажете на на своите најблиски и на сите луѓе кои сакаат да учествуваат на оваа свечена пригода.
Господ Помеѓу Нас .... Е и Ќе Биде

Поздрав В. Соларов

_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _

ИНФОРМАЦИЈА, јануари 2014, ИНФОРМАЦИЈА, јануари 2014
_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _

Почитувани:

Благодарение до Вас сите, кои бевте гости за дочек на новата 2014 год.
Сакам да ве информирам дека од оваа новогодишна забава која беше со 100 % хуманитарен карактер, ќе можеме да донираме 12.700 фр. на Санја за лекување во Словенија кое ќе почне од 20.01.2014
За да дојдеме до сумата од 12.700 фр. а имавме 270 возрасни гости од 300 планирани и 50 деца, не само што организаторите се откажаа од секаков вид на надоместок за личните трошоци, туку истите и платија влез како сите гости.
Ова прилика ја користам исто така да се заблагодарам на сите учесници кои беа инволвирани во оваа организација директно или индиректно:
Ресторант ГЛАМ : Енрико Родригез
МД.Кирил и Методиј Баар: Мите Костадинов
ММД. Илинден Цуг: Гордан Терзиев
ЗМД: Мицев Никола
МПЦ Св. Наум Охридски, Триенген
makedonium.ch : Гордан Ристески
makedonci.ch : Дејан Цонев
Хоризонт Реисен: Слаѓан Ѓорѓевиќ
Стев Анто: Радмила Трајаноска
Горан Секулоски
Лазар Златанов
Горан Глигороски
Гаража НИКО: Мирчев Никола
Далвина: Велков Павле
Посебно благодарение на Гордан Терзиев за неговата безрезервна подрска, дури можам да си земам за слобода да кажам, дека без неговата подршка веројатноста беше голема да не дојдеме на целта.
Сакам исто така да Ви се извинам за некои работи сто не испаднаа како што ние сакавме, затоа благодарам за вашето разбирајње и толеранција.
Сигурно ако забавата не беше Хуманитарна ќе можевме да си дозволиме поголем луксуз и немаше да има пропусти.

Со почит Величе

_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _

ИНФОРМАЦИЈА, јануари 2014, ИНФОРМАЦИЈА, јануари 2014
_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _

 


Пријатни и весели Божиќни празници

Божиќно послание

....
Слободата на изборот, во секоја смисла, треба да се почитува. Но православниот христијанин се покажува и потврдува не само со името, туку со верата и делата на православното живеење. Затоа, потребни се особено внимание и будност, како и верно чување и негување на христијанското предание, ....

ХРИСТОС СЕ РОДИ!

АРХИЕПИСКОП
ОХРИДСКИ И МАКЕДОНСКИ
†СТЕФАН

со членовите на Светиот архиерејски синод на
Македонската православна црква – Охридска архиепископија

повеќе »»»

 

Божиќ 2014


Среќна Нова 2014 година ! ! !

Драги посетители на makedonium.ch

Ви посакуваме здравје, радост, мир и спокој во Новата 2014 година.

Нека ве пратат љубовта, пријателствата и среќата во Новата година

Не чекаат нови предизвици, препреки кои ќе треба да ги надминиме.
Годината 2014 секој од нас ќе го направи постар за една година од својот живот, а со тоа помудар и поискусен човек, а се надеваме и подобар човек.

Нека е среќна, весела и бериќетна Новата 2014 година!

 


јануари 2014

МПЦО «Св. Наум Охридски» Триенген

МПЦО «Св. Наум Охридски» во Триенген, Луцерн, ги објави датумите за светите литургии во 2014-та и ги поканува сите верници на одбележување на големиот христијански празник Рожденство Христово «БОЖИЌ»

Божиќ 2014
служби

 


  Пријави настан - makedonium@hotmail.com
Датум
Место
Настан
    .
     

 

АРХИВ

2008 - 2009 »»»

2010 »»»

2011 »»»

2012 »»»

2013 »»»


 

link
Македонски културни бисери
mudrosti
MK pogovorki

zanimlivosti

писма

You Tube

Ubavinite na Makedonija
«Убавата Македонија»


 

www.macdonium.org

uciMakedonski-online

Kavadarci

macedonia-timeless

http://www.mkrevolucija.com/

Matica na iselenicite od Makedonija

Arhiv na Makedonija

Turisticki iformacii za Makedonija

Makedonska istorija

Krale Marko

ristovski.ch

AleksandarMakedonski.eu

MK Dijaspora CH

OFF NET - Radio

 

makedonium.ch © 2006-2014
impressum